Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka kurierska DPD) już od 200,00 zł.
Producenci
Nordic Walking - co i jak? 0

Nordic Walking - jak wybrać kije, technika chodzenia z kijami.

Technika, korzyści i uwarunkowania uprawiania tego sportu, wybór kijków / kijów do Nordic Walking oraz wiele innych aspektów chodzenia z kijami – zachęcamy do lektury. Zobacz w naszym sklepie: Kije do Nordic Walking oraz Kije Trekkingowe.

Nordic Walking wymyślony został w latach 20 dziewiętnastego wieku w Finlandii jako jedna z form treningu dla narciarzy biegowych. Ostatnie kilkanaście lat to niezwykły rozwój tego sportu na całym świecie. Ową popularność można tłumaczyć niezwykłą prostotą tego marszy z kijami, który uprawiać można w każdych warunkach klimatycznych, terenowych a przede wszystkim w każdym wieku.

Odpowiedni dobór kijów

Długość kijów do Nordic Walking dobierana jest odpowiednio do wysokości ciała użytkownika. Długość ustala się mnożąc wysokość ciała x 0,66. Jest to jednak uzależnione również od indywidualnych predyspozycji i upodobań ćwiczącego, dlatego często bardziej odpowiadają kije krótsze bądź dłuższe niż zalecane. W przypadku korzystania z kijów zakupionych w naszym sklepie nie ma z tym żadnego problemu gdyż wszystkie mają możliwość szybkiej regulacji długości zarówno przed jak i w trakcie treningu.

Rozgrzewka  i ćwiczenia rozluźniające

Każdy trening powinien być poprzedzony 5-10 minutową rozgrzewką, która umożliwi naszemu organizmowi płynne przejście do ćwiczeń i pozwoli ustrzec się kontuzji.

Rozgrzewka powinna mieć na celu rozgrzanie i rozciągnięcie odpowiednich mięśni, zaczynając od górnych partii (kark, grzbiet) i stopniowo schodząc w dół do samych nóg. Najlepsze są skłony pleców, obroty głową, wymachy nóg, podskoki itp. Każdy powinien sam wg własnego uznania i możliwości przygotować kilkuminutowy zestaw ćwiczeń rozgrzewających i powtarzać go każdorazowo przed treningiem. Po zakończeniu właściwego marszu wskazane jest również wykonanie kilku ćwiczeń rozluźniających i wyciszających organizm.

Technika marszu

Nordic Walking jest połączeniem marszu z techniką jazdy na nartach biegowych czyli odpychania się od podłoża. Trening powinno rozpocząć się od marszu z kijami luźno zwisającymi u wyprostowanych wzdłuż tułowia rąk. Po odnalezieniu odpowiedniego rytmu marszu należy połączyć krok z odepchnięciem się kijem w tył za pomocą przeciwnej ręki. Opierając się na paskach rękojeści kija, palce ręki rozluźniają uchwyt rękojeści a górna część tułowia poprzez rotacje w przeciwnym kierunku przyłącza się do wyprostowanie ręki. Należy pamiętać aby dolnej części kija nie wysuwać do przodu.

Największe zalety uprawianie Nordic Walking:

  • można go rozpocząć w każdym wieku i uprawiać do późnej starości
  • wzmacnia serce, reguluje pracę krwiobiegu i płuc a także wyrównuje ciśnienie
  • koryguje postawę- poprawia samopoczucie i ogólną sprawność
  • obniża cholesterol
  • jedna z bardziej skutecznych metod zrzucania zbędnej wagi
  • poprawia sprawność i samopoczucie
  • zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

Najważniejsze aby uprawiać Nordic Walking regularnie i nie forsować drastycznie dystansu i prędkość, dopasowując go do indywidualnych możliwości organizmu. Grunt to umiar i rozsądek.

Do rozpoczęcia treningów wystarczy tylko chęć i odpowiednie kije, które można nabyć u nas w sklepie:

Pełna oferta Kijów do Nordic Walking oraz Kijów Trekkingowych.

Już dziś rozpocznij swoją przygodę z Nordic Walking

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl